Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Předsíň vrátníku (lat. antrum pyloricum) je postupně se zužující část žaludku, která se nachází mezi tělem žaludku (nahoře) a vrátníkem (dole). Obrázek: Základní členění žaludku – schematický nákres. Kardie je vyznačena žlutě, žaludeční klenba tyrkysově, tělo žaludku červeně, předsíň vrátníku červenofialově. Pozor! Jícen (zeleně) a dvanáctník (fialově) nejsou součástmi žaludku, ale přímo na něj navazují, neboť jsou součástí trávicího traktu. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také předsíň, vrátník, žaludek.

Vrátník neboli pylorus (lat. pylorus) je koncová část žaludku, která ústí do dvanáctníku (první úsek tenkého střeva). V oblasti vrátníku se v žaludeční stěně nachází prstenec hladké svaloviny, tzv. pylorický svěrač (lat. musculus sphincter pylori): ten slouží jako „brána“, která uzavírá otvor ze žaludku do střeva. Pylorický svěrač se pravidelně otevírá, což umožňuje přesun tráveniny do dvanáctníku. V oblasti vrátníku se nachází velké množství žláz, které pomáhají produkovat kyselinu chlorovodíkovou (součást žaludeční šťávy). Obrázek: Základní členění žaludku – schematický nákres. Kardie je vyznačena žlutě, žaludeční klenba tyrkysově, tělo žaludku červeně, předsíň vrátníku červenofialově. Pozor! Jícen (zeleně) a dvanáctník (fialově) nejsou součástmi žaludku, ale přímo na něj navazují, neboť jsou součástí trávicího traktu. (Zdroj: depositphotos.com) Odvozené přídavné jméno je vrátníkový, resp. pylorický.

Poševní předsíň (lat. vestibulum vaginae) je část vulvy mezi malými stydkými pysky, v níž se nachází ústí močové trubice, poševní vchod, vývody Skeneho žláz a Bartholiniho žláz. Obrázek: Poševní předsíň je vyznačena bílou tečkovanou čarou. (Zdroj: Lamilli, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons). Viz také pochva / poševní, předsíň, poševní vchod.

Předsíň (ve vnitřním uchu) (lat. vestibulum labyrinthi) je středová část kostěného labyrintu ve vnitřním uchu. Předsíň se nachází mezi hlemýžděm a třemi pookruhovými kanálky. Obrázek: Kostěný labyrint – schematický nákres. Kostěný labyrint se skládá ze tří hlavních částí: polokruhových kanálků (vlevo) předsíně (uprostřed) a hlemýždě (vpravo). U oblastí označených jako utriculus a sacculus jsou uvedeny pouze latinské popisky, protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: This W3C-unspecified vector image was created with Adobe Illustrator. - File:Bony labyrinth.png, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15023796) Viz také předsíň, kostěný labyrint, vnitřní ucho.

Předsíň (lat. vestibulum, případně antrum) v souvislosti s lékařstvím znamená prostor nebo dutinu u „vchodu“ či „vstupu“ do nějaké anatomické struktury. Může se jednat o: předsíň (ve vnitřním uchu) (vestibulum labyrinthi), poševní předsíň (vestibulum vaginae), předsíň nosní dutiny (vestibulum nasi), předsíň ústní dutiny (vestibulum oris), předsíň vrátníku (antrum pyloricum), apod. Odvozené přídavné jméno je vestibulární.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků